Gynekologická preventívna prehliadka
- Ambulantná gynekologická starostlivosť
- Operačné výkony v gynekológii
- Gynekologická preventívna prehliadka
Gynekologická preventívna prehliadka
Na preventívne gynekologické prehliadky chodí približne iba 20% žien. Príliš mnoho z nás si neuvedomuje možné a hlavne reálne riziká. Preventívne prehliadky sú zamerané mimo iného na onkologické ochorenia. Onkologické ochorenia sú jedným z najzávažnejších problémov medicíny.
Svojou závažnosťou ovplyvňujú nielen pacienta, ale aj jeho rodinu, okolie a celú spoločnosť. Kvôli tomu je diagnostika, liečba a prevencia nádorových ochorení problémom nielen medicínskym, ale aj celospoločenským. Prínosom v tejto oblasti sa stala prevencia nádorových ochorení, či už primárna alebo sekundárna (skríning).
Skríning je vyšetrovanie dopredu definovanej skupiny ľudí za účelom vyhľadávania ochorení v ich včasných štádiách, kedy pacient ešte nemá ťažkosti a príznaky. Pokiaľ ste klientkou nášho zariadenia, ročne dostane pozvánku na pripomenutie Vašej preventívnej prehliadky.
Rakovina krčka maternice
Rakovine krčka maternice sa dá predísť. Poznáme jej etiológiu (príčinu) a patogenézu (priebeh ochorenia).
Vyvíja sa cez prekancerózy niekoľko rokov, čiže je dosť času na diagnostiku a liečbu prekanceróznych lézií. V mnohých krajinách sveta už desaťročia funguje skríning tohto ochorenia, napriek tomu v celosvetovom meradle je rakovina krčka maternice druhým najčastejšie sa vyskytujúcim sa nádorom na svete u žien.
Skoré zachytenie v štádiu prekancerózy ponúka pacientke kompletné vyliečenie, zlepšenie kvality života a návrat do bežného života. V neposlednom rade ide aj o zníženie finančných a personálnych nákladov na liečbu v porovnaní so zachytením v štádiu karcinómu.
Napriek dostupnosti a jednoduchosti skríningového vyšetrenia (odobratie steru z krčka maternice pri preventívnej prehliadke) sa odhaduje, že na preventívnych prehliadkach sa zúčastňuje iba 20% žien. Preto každý rok na Slovensku ochorie okolo 550 žien a umrie 200 žien. Sú to zbytočné úmrtia mladých žien. Vyvolávateľom ochorenia je HPV (ľudský papilomavírus), proti ktorému existuje aj očkovanie.
Najideálnejšie je zaočkovať dievčatá (už aj chlapcov, pretože HPV spôsobuje aj iné druhy rakoviny) ešte pred začatím pohlavného života, ale dobrú imunitnú odpoveď dosiahneme aj pri očkovaní dospelého jedinca. Neváhajte sa opýtať na možnosti očkovania v našich ambulanciách.
Rakovina prsníka
Rakovina prsníkov je nádorové ochorenie postihujúce tkanivo prsných (mliečnych) žliaz. Termín „rakovina prsníkov“ zahŕňa viacero typov a podtypov zhubných nádorov prsníka, ktoré sa medzi sebou odlišujú morfologicky, na molekulárnej úrovni a liečebným postupom. Najrozšírenejším typom rakoviny prsníka je karcinóm prsníka (adenokarcinóm prsníka), v ktorom nádorové bunky vznikajú zo žľazového tkaniva – epiteliálnych (výstelkových) buniek lobúl a duktov prsnej žľazy.
Karcinóm prsníka je najčastejším zhubným nádorom u žien a postihuje každú dvanástu ženu globálne.
Diagnostika a prevencia:
- Samovyšetrovanie prsníkov
- Sonografia prsníkov
U mladých žien je významnou skríningovou metódou. Jej samostatné použitie ako skríningovej modality u žien, ktoré sú vo veku preventívnej mamografie je nevhodné a nedostatočné. Sonografické vyšetrenie treba v tomto období (až na malé výnimky) považovať za doplnkové, určené k upresneniu prípadného nálezu pri preventívnej mamografii. Sonografia ako samostatné vyšetrenie má okrem mladých žien význam i počas tehotenstva a laktácie a v prípadoch tzv. denzného prsníka na mamografii – hypertrofovaná mliečna žľaza totiž bráni dostatočnému prieniku rtg žiarenia, navyše v týchto prípadoch je výraznejším negatívom i ionizačná záťaž.
Preventívna mamografia –viď samostatný článok